– اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، آنکارا اظهارات الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه پس از برگزاری نشست آستانه در شهر نورسلطان قزاقستان را ..

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، آنکارا اظهارات الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه پس از برگزاری نشست آستانه در شهر نورسلطان قزاقستان را رد کرد.

لاورنتیف بعد از این نشست گفته بود که نماینده ترکیه در نشست آستانه اعلام کرده است که نیروهای نظامی ترکیه در اولین فرصت سوریه را ترک خواهند کرد.

یکی از مقامات ترکیه در این خصوص به رسانه های این کشور اعلام کرده است که حضور نیروهای نظامی ترکیه در سوریه پیش از هر چیز برای مقابله با گروههای تروریستی است که در مرزها مستقر شده و به خاک ترکیه حمله می کنند.

وی افزود: ترکیه در هر نشستی درباره سوریه، شروط خود برای عقب نشینی از خاک این کشور را به صورت صریح اعلام کرده اما علیرغم این موضوع، برخی طرفها این اظهارات صریح را به شکل متفاوتی تفسیر می کنند.

این مقام ترک ادامه داد: شروط ما برای عقب نشینی از سوریه این موارد است:

۱- تدوین قانون اساسی در سوریه به شکلی که همه طرفها درباره آن به توافق برسند

۲- ایجاد نظام انتخاباتی که همه اقشار بتوانند در آن شرکت کنند

۳- تشکیل دولت مشروع پس از انتخابات

۴- دولت تشکیل شده به صورت عملی تروریستها را از نزدیکی مرزهای ترکیه دور کند

وی افزود: این پیام را در نشست آستانه نیز به طرفها اعلام کردیم که پس از تحقق این شروط، نیروهای نظامی ترکیه از خاک سوریه خارج خواهند شد.

بنا بر خبر اسپوتنیک، لاورنتیف گفته بود که «شرکای ترکیه ای ما مدام اعلام و تاکید می کنند که به تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سوریه احترام می گذارند، موقتاً در آنجا حضور دارند و زمانی که فرصت ها فراهم شود، آنجا را ترک خواهند کرد.»

لاورنتیف افزود: «روسیه به ترکیه پیشنهاد کرده که در مبارزه با تروریست ها در ادلب به آنها کمک کند و آنکارا در حال ارزیابی این موضوع است. روسیه امیدوار است با اقدامات مشترک کشورهای ضامن (روسیه، ترکیه و ایران) در سال آینده، ادلب از وجود تروریست ها پاک شود.»

لاورنتیف: ترکیه مسئولیت‌های خود در قبال ادلب را به جا نیاورده است

انتهای پیام/

منبع