– اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم؛ به نقل از المیادین، وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که از میزبانی دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران با نظارت هماهنگ کننده ات..

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم؛ به نقل از المیادین، وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که از میزبانی دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران با نظارت هماهنگ کننده اتحادیه اروپا استقبال می‌کند.

پیشتر مذاکرات رفع تحریم‌ها بین ایران و آمریکا با واسطه گری هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در تاریخ ۷ و ۸ تیرماه در قطر برگزار شده بود.

به گزارش تسنیم، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در نشریه «فایننشیال تایمز» از یک نسخه‌ی پیش‌نویس پیشنهادی نهایی بروکسل برای نهایی کردن توافق هسته‌ای و احیای برجام خبر داد.

دکترعلی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران هم با استناد به آنچه آقای بورل نیز در مقاله خود به آن اشاره کرده گفت: «هماهنگ کننده ایده‌های خود را برای جمع‌بندی مذاکرات ارائه کرده، ما نیز ایده‌هایی برای جمع‌بندی مذاکرات، هم از لحاظ شکلی و هم محتوایی داریم که به اشتراک گذاشته خواهد شد.»

از سوی دیگر، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در یک کنفرانس خبری گفت: «ما در حال بازبینی پیش‌نویس تفاهم‌نامه بر سر بازگشتی دوجانبه به اجرایی کردن کامل برجام هستیم که نماینده ارشد اتحادیه اروپا آن را در اختیار ما، ایران و دیگر شرکای برجام گذاشته است. ما واکنش‌مان را مستقیما با اتحادیه اروپا در میان خواهیم گذاشت.»

ایران و تیم مذاکره‌کننده کشورمان تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که آمادگی و اختیار کامل برای انجام یک توافق منطبق بر منافع ملی ایران را دارند و با وجود اقدام یکجانبه‌ی واشنگتن در خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، در صورتی که طرف آمریکایی اراده‌ی لازم برای احیای برجام را داشته باشد، این امکان در دسترس است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در جریان گفتگوی تلفنی با همتای کویتی خود خواستار واقع‌بینی آمریکا برای نتیجه نهایی مذاکرات شد و تصریح کرد: «طرف آمریکایی باید رویکردی واقع‌بینانه در پیش بگیرد تا مذاکرات به مرحله نهایی خود برسد.»

امیرعبداللهیان: هیچ مطالبه‌ی فرابرجامی نداریم/ محمد بن عبدالرحمن: از ایران برای اعتمادی که به قطر داشت، تشکر می‌کنمامیرعبداللهیان: ارزیابی ما‌ از مرحله اخیر مذاکرات در قطر مثبت است

انتهای پیام/

منبع