– اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، تنش میان آمریکا و متحدانش با روسیه به روزهای حساسی رسیده است. آمریکا با متقاعد کردن کشورهای مختلف در صدد افزایش فشارهای ..

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، تنش میان آمریکا و متحدانش با روسیه به روزهای حساسی رسیده است. آمریکا با متقاعد کردن کشورهای مختلف در صدد افزایش فشارهای اقتصادی به روسیه به بهانه حمله به اوکراین است. این فشارها از حالت سیاسی و اقتصادی نیز خارج شده و حتی در عرصه ورزش نیز به شکل عجیب و بی سابقه‌ای خود را نشان داده است.

در این رابطه بسیاری از کارشناسان منتظر واکنش چین به تنش اخیر هستند. بر کسی پوشیده نیست که پیش از درگیری جدی میان واشنگتن و مسکو، اختلاف آمریکا و چین در صدر اخبار رسانه ها قرار داشت و حتی دیدار میان روسای جمهور چین و روسیه خبر از یک همکاری راهبردی میان دو کشور در آینده نزدیک می‌داد.

در همین رابطه رویترز گزارش داده که سه منبع آگاه اعلام کرده‌اند که شرکت روسی "سورگوت نفت گاز" به خریداران چینی خود اجازه داده که برای دور زدن تحریم های غرب نفت مورد نیاز خود را بدون ارائه ضمانت‌های معمول که به "ال سی" معروف هستند تهیه کند. این تغییر سیاست به شرکت "سورگوت نفت گاز" اجازه می‌دهد که نفت تولیدی خود را از بندر کوزمینو به شرق و چین صادر کند، که بزرگترین وارد کننده نفت دنیا به شمار می‌رود. تحریم های غرب علیه روسیه باعث شده که بانک‌ها از صدور "ال سی" برای تمام محصولات نفتی از مبدا روسیه امتناع کنند.

تنش اوکراین باعث افزایش قیمت نفت به میزان بی سابقه‌ای در ۱۴ سال گذشته شده و باتوجه به اینکه روسیه بزرگترین صادرکننده نفت خام و مشتقات نفتی در دنیا به شمار می‌رود، توانایی در دور زدن تحریم ها میتواند منابع مالی عظیمی برای مسکو به همراه داشته باشد.

شرکت‌های چینی نیز طبق معمول و مطابق با انتظاری که از هر نهاد اقتصادی باید داشت به دنبال بهره برداری از شرایط موجود به نفع خود هستند. این شرکت‌ها برای دور زدن تحریم ها از حساب‌های باز استفاده می‌کنند که به مشتریان اجازه میدهد کالای مورد نظر خود را با مبنای پرداخت معوق تهیه کنند.

چین هرچند خود نیز درگیر تنشی جدی با آمریکاست اما موضع‌گیری هوشمندانه مقامات پکن به شکلی است که قصد دارند درعین حال که از سیاست‌های مسکو علیه آمریکا حمایت کنند، اما تلاش می‌کنند که نه تنها حداقل آسیب را از این حمایت متوجه خود کنند بلکه دستاورد حداکثری را از شرایط موجود به نفع منافع چین کسب کنند.

انتهای پیام/

منبع