– اخبار بین الملل – به گزارش بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در نشست خبری مشترک با فواد حسین همتای عراقی خود اعلام کرد..

– اخبار بین الملل –

به گزارش بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در نشست خبری مشترک با فواد حسین همتای عراقی خود اعلام کرد: امروز در ترکیب هیات عراقی از مسئولین امنیتی کشور عراق هم حضور را دارند و با وزیر خارجه عراق گفت‌وگوهای دقیقی پیرامون پرونده‌های قابل پیگیری روابط دو جانبه داشتیم.

وی اضافه کرد: توافق شد طی هفته آینده وزیر راه و شهرسازی ایران به بغداد سفر کند. همچنین مصمم هستیم راه‌آهن شلمچه- بصره در اسرع وقت عملیاتی شود زیرا این موضوع به رفت و آمد بیشتر اتباع دو کشور و ترانزیت و تبادل کالا بین جمهوری عراق و اسلامی ایران کمک می کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی بر همکاری‌های کمیته مشترک قضایی ایران و عراق در پیگیری این پرونده و گام‌های بعدی ادامه کار با سرعت بیشتر تاکید کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: خرسندیم در آستانه دومین سالگرد شهادت ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی عزیز اخبار خوبی را امروز از وزیر خارجه عراق شنیدیم خبری که خروج قطعی نیروهای نظامی آمریکا از عراق را تایید می کند.

امیرعبداللهیان یادآور شد: عراق به لحاظ تاریخی همواره نشان داده جغرافیایی نیست که دیگران بتوانند استقلال این کشور را خدشه‌دار کنند و این کشور را در اشغال نگه دارند.

وی با اشاره به مذاکراتی در خصوص لغو روادید با همتای عراقی خود خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در تکمیل بحث لغو روادید هوایی و لغو روادید عام بین دو کشور اجرایی شود و از طرف جمهوری اسلامی ایران همه مقدمات برای لغو روادید عام با اتباع کشور دوست و همسایه عراق وجود دارد.

به گفته رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان قرار شده وزیر امور خارجه عراق و مقامات ذیربط در هیئت همراه وی این موضوع را به دقت پیگیری کنند.

امیر عبداللهیان در ادامه گفت: امروز همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحولات افغانستان، به ویژه با توجه به دیدارها در حاشیه نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد گفت وگو و در خصوص آخرین وضعیت مبارزه با تروریسم و داعش در عراق و سوریه تبادل نظر کردیم.

وزیر امور خارجه یادآور شد: به علاوه آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با ۴ به علاوه یک در وین تبادل نظر کردیم. همواره در خصوص مذاکرات هسته‌ای با فواد حسین و مقامات عالیرتبه عراق در مشورت و تماس هستیم.

موافقت عربستان با صدور ویزا برای دیپلمات‌های ایرانی

وی در مورد مذاکرات ایران و عربستان و نقش سازنده عراق در این زمینه گفت: در پرونده روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان مجموعه‌ای از نکات مثبت و منفی وجود دارد. همچنان منتظر هستیم پاسخ قانع کننده‌ای از عربستان سعودی بشنویم که چرا دستگاه‌های اجرایی در انتقال به موقع سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن کوتاهی کردند.

امیرعبداللهیان افزود: در عین حال هفته گذشته موافقت عربستان سعودی را با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌هایمان که قرار است به عنوان دیپلمات‌های مستقر نزد سازمان کنفرانس اسلامی در جده مشغول کار شوند دریافت کردیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: با کوشش جناب آقای فواد حسین و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، در دوره آینده مذاکرات تهران و ریاض در بغداد شرکت خواهیم کرد. من از مساعی جمیله دولت عراق برای کمک به رفع سوء تفاهم‌ها و بازگشت روابط تهران و ریاض به حالت طبیعی تشکر می کنم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: در آخرین دور مذاکرات مجموعه‌ای از پیشنهادات عملی و سازنده را به طرف سعودی ارائه کردیم. ان شاالله هیئت های دو کشور در آینده نزدیک در بغداد گردهم خواهند آمد و در خصوص عملیاتی کردن مرحله بعدی توافقات اقدام خواهد کرد.

وی ادامه داد: آماده هستیم هیئت‌های فنی دو کشور از سفارتخانه‌ها بازدید و سفارتخانه‌ها مقدمات کار را فراهم کنند تا روابط به حالت طبیعی خود برگردد. اما باید منتظر ماند و دید که این اتفاق در چه زمانی و در نتیجه مذاکرات کدام‌ مرحله ایران و سعودی در بغداد اتفاق خواهد افتاد.

امیرعبداللهیان یادآور شد: مایلم تاکید کنم در آخرین دور مذاکرات مجموعه‌ای از پیشنهادات عملی و سازنده را به طرف سعودی ارائه کردیم. ان شاالله هیئت های دو کشور در آینده نزدیک در بغداد گردهم خواهند آمد و در خصوص عملیاتی کردن مرحله بعدی توافقات اقدام خواهد کرد.

نقش اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی را مثبت می‌بینیم

وزیر امور خارجه همچنین در خصوص مذاکزات وین اطهار کرد: در دور اخیر مذاکرات وین ما توانستیم بعد از دو مرحله گفت و گو به یک سند واحد و دستور کار واحد برسیم و این پیشرفت مهمی بود. در مذاکرات قبلی در مجموع رویکرد برخی کشورهای اروپایی به طور مشخص فرانسه را سازنده ندیدیم. انتظار ما این است که طرف فرانسوی در مذاکرات بر نقش سازنده تمرکز و کمک کند.

وی گفت: مشکل دوم در خصوص سه کشور اروپایی این است که در عمل، ابتکار جدیدی را در مذاکرات نشان ندادند. البته در مذاکرات سخت و پرچالش با سه کشور اروپایی و به موازات آن با ۴ به‌علاوه یک، موفق شدیم نظرهای جمهوری اسلامی ایران را در پیش نویسی که از هفته آینده مورد بحث قرار می‌گیرد را به تایید شفاهی همه طرف‌ها برسانیم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: اتحادیه اروپا «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در مذاکرات وین، و «جوسپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین، تلاش می کنند به عنوان هماهنگ‌کننده با جدیت متمرکز شوند. ما نقش اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را ما مثبت می بینیم.

وی همچنین در خصوص نحوه حضور نماینده آمریکا در مذاکرات وین گفت: طرف آمریکایی به صورت نانوشته برخی پیام‌ها را به داخل جلسه می فرستد و پاسخ‌های لازم را هم در این رابطه دریافت می‌کند.

وزیر امور خارجه یادآور شد: با صراحت اعلام می‌کنیم با حسن نیت و جدیت و با نگاه به رسیدن به یک توافق خوب مذاکرات جدی خودمان را در وین دنبال خواهیم کرد و امیدوار هستیم طرف‌های مقابل هم با همین رویکرد وارد شوند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: طرف‌های مقابل ما تردید نکنند اگر بخواهند یک امتیاز بدهند و ۱۰ امتیاز بگیرند جمهوری اسلامی ایران هرگز زیر بار این روش نخواهد رفت.

وزیر امور خارجه ادامه داد: این که طرف‌های مقابل دائم مصاحبه و اعلام کنند ما نگران پیشرفت هسته‌ای ایران هستیم با صدای بلند اعلام می‌کنیم اگر می‌خواهید نگرانی شما در موضوع هسته‌ای صلح‌آمیز ایران برطرف شود تمام تحریم‌های برجامی باید برطرف شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با منطق قوی خود مذاکرات را تا رسیدن به توافق خوب ادامه می‌دهد و زمانی که طرف‌های مقابل اراده جدی خودشان را نشان دهند روزی است که می‌توانیم از بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان در برجام سخن بگوییم.

دیدار وزیر خارجه عراق با امیرعبداللهیانآیت‌الله رئیسی:‌ خروج آمریکا از عراق نتیجه مقاومت ملت عراق استایران ۳۰۰ برگ از مستندات مربوط به ترور شهید سلیمانی را به عراق تحویل دادفؤاد حسین: به تلاش برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان ایران و عربستان ادامه می‌دهیم

انتهای پیام/.

منبع