– اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، امیرحسین بانکی پور نماینده اصفهان در مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۹ خرداد) قوه مقننه و با استناد به ماده ۷۵ آیین نامه..

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، امیرحسین بانکی پور نماینده اصفهان در مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۹ خرداد) قوه مقننه و با استناد به ماده ۷۵ آیین نامه داخلی مجلس، گفت: جز انسان های بزرگوار، کسی حرمت زن را رعایت نمی کند و جز انسان های پست و لعین کسی به زنان اهانت نمی کند. برادر بزرگوارم در حین صحبت های خود، تذکری به من دادند که باید به این نکته توجه کرد که رسانه های معاند با تقطیع سخنان به ویژه سخنان نمایندگان مجلس به تخریب مجلس می پردازند.

وی با بیان اینکه از نمایندگان که خود قربانی تقطیع سخنان هستند، انتظار دارم هر زمان که در زمان مجازی یا پیامکی، اظهارنظری مطرح می شود، ابتدا صحبت را کامل بشنوند، سپس درباره آن قضاوت کنند، افزود: صحبت من در محیطی علمی و آکادمیک بود؛ من در آن جلسه در حال تحلیل آمار بودم و تاکید کردم که این بحث رسانه ای نیست و مربوط به حوزه نظری و صاحب نظران است.

نماینده اصفهان در مجلس یازدهم با اشاره به سخنان خود در جلسه مذکور توضیح داد: در این نشست مطرح کردم که آمارهای غلطی در جامعه مطرح می شود که باید اصلاح شود، از جمله اینکه مطرح می شود تعداد زنان بیشتر از مردان است، این درحالی است که این آمار غلط است؛ تعداد دختران مجرد آماده ازدواج با تعداد پسران مجرد آماده ازدواج بر اساس سرشماری سال ۹۵ همتراز هستند و تناظر یک به یک دارند، بنابراین با شرایط تسهیل ازدواج، جوانان این آرامش را پیدا می کنند و موانعی اینچنینی وجود ندارد و مجلس نیز تسهیلات مربوط به ازدواج را تا ۵ برابر افزایش داده است.

بانکی پور با بیان اینکه در جلسه مذکور بابت یک گروه سنی تذکر دادم، تصریح کرد: گروه سنی بانوان بالای ۳۰ سال براساس سرشماری سال ۹۵ حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر هستند، از سوی دیگر حدود ۷۰۰ هزار نفر از خانم ها یا همسر خود را از دست داده اند یا طلاق گرفته اند که در مجموع این دو گروه حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند. در جلسه مذکور مطرح کردم چنانچه این افراد بخواهند براساس عرف ازدواج در کشور ما با پسران ۴ تا ۵ سال بزرگتر ازدواج کنند، برای دو سوم این بانوان، همسری وجود ندارد.

وی اظهار کرد: در جلسه مذکور، ازدواج همسالان را توصیه کردم؛ روانشناسان تایید می کنند سن عقلی و ظاهری در ازدواج مراد است و نه سن شناسنامه ای و اگر بخواهیم براساس فرهنگ غلطی که در ذهن داریم دختران با پسران بزرگتر ازدواج کنند، این ضربه به دختران وارد می شود. در آن جلسه بر ازدواج همسالان تاکید کردم.

نماینده اصفهان در مجلس ادامه داد: در جلسه بحث دیگری مطرح شد، در محیطی که صحبت می کردم، اقبال ها و مراجعات و موانعی داشتیم از سوی بانوانی که با برخی اندیشمندان خارج از کشور ازدواج کرده بودند، اما فرزندان آنها شناسنامه ایران نداشتند، با اینکه مجلس شورای اسلامی سال ها پیش قانون مربوط به این موضوع را تصویب کرده بود. در آن جلسه تاکید کردیم این موضوع مشکل قانونی ندارد. در شرایطی که اندیشمندانی که از نظر اعتقادی و اخلاقی با فرهنگ ما متناسب هستند و به انقلاب ما هماهنگ هستند و با یک بانوی ایرانی ازدواج کرده اند، نباید شرایط را برای آنها سخت کرد.

وی با بیان اینکه در جلسه مذکور که یک محمل علمی بود، تاکید کردم که بحث مذکور بیشتر تحلیل آمار است، متاسفانه رسانه ها، سخنان من را تقطیع کرده و این جو روانی منفی را ایجاد کردند، گفت: به نوبه خود از بانوانی که ممکن است این تقطیع، ذهن آنها را آزرده کرده باشد، از طرف رسانه های غلط، عذرخواهی می کنم، اما معتقدم صورت مسئله ها را نباید پاک کرد.

انتهای پیام/

منبع