– اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دیروز دوشنبه جمهوری اسلامی ایران میزبان شیخ «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و همچنین «فیصل مقداد» وزیر..

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دیروز دوشنبه جمهوری اسلامی ایران میزبان شیخ «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و همچنین «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه بود، همین امر سؤالاتی درباره علت سفر همزمان دو مقام سوری و اماراتی به تهران به وجود می‌آورد مبنی بر اینکه؛ آیا دروازه روابط امارات با ایران از سوریه می‌گذرد؟

المیادین در گزارشی به بررسی همین موضوع پرداخته نوشت: سفر طحنون بن زاید به تهران بیانگر چرخش آشکار امارات به‌سمت ایران و تغییر در سیاست خارجی ابوظبی در قبال مسائل منطقه‌ای و تقویت همکاری با کشورهای منطقه است. جمهوری اسلامی ایران نیز همواره از تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و مثبت استقبال کرده است.

همچنین خبر سفر مشاور امنیت ملی امارات به ایران همزمان با سفر فیصل مقداد به این کشور بازتاب زیادی داشت. البته وزیر خارجه سوریه با هدف تقویت روابط دوجانبه و ادامه هماهنگی میان ایران و سوریه به تهران سفر کرده است و سفر وی ارتباطی به حضور طحنون بن زاید در تهران ندارد.

برخی معتقدند که شاید امارات بعد از شکست آمریکا در افغانستان و درحالی که سازوکار خروج واشنگتن از منطقه آغاز شده است، به‌دنبال تقویت موقعیت خود است اما سؤال اصلی اینجاست که آیا امارات می‌تواند میان این تناقض‌ها موضع مشخصی برای خود تعیین کند؛ به این صورت که از یک سو روابط خود را با ایران بهبود بخشد و از آن محافظت کند و از سوی دیگر همچنان به مناسبات خود با رژیم صهیونیستی و آمریکا ادامه دهد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه ایران و رژیم صهیونیستی در دو جبهه کاملاً متفاوت و مقابل یکدیگر قرار دارند، کار امارات برای ارتباط با دو طرف سخت می‌شود، در همین زمینه «عامر سبایله» نویسنده و پژوهشگر امور سیاسی در گفتگو با المیادین اظهار داشت: امارات اکنون در حال تنظیم دوباره کارت‌های خود در زمینه امنیتی است و به این نتیجه رسیده است که باید به اختلافات خود با کشورهای مختلف پایان دهد.

وی در ادامه این گفتگو ابراز کرد: آنچه امارات در مرحله کنونی انجام می‌دهد تلاش برای بستن پرونده‌های منطقه است و تغییر چشمگیر در سیاست امارات بعد از خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده از کاخ سفید و ورود دموکراتها به دولت آمریکا آغاز شد.

در همین زمینه دکتر «عماد آبشناس» سردبیر نشریه ایران دیپلماتیک نیز در گفتگو با المیادین اعلام کرد که طحنون بن زاید چندین بار پیش از این سفرهای غیررسمی به تهران داشته است.

دیدار مشاور امنیت ملی امارات با رئیسیشمخانی در دیدار با مقام اماراتی: تنها در سایه همکاری کشورهای منطقه ثبات و امنیت پایدار برقرار می‌شود

وی با بیان اینکه امارات می‌خواهد از زیر چتر برخی کشورها خارج شود و سیاست مستقلی در پیش بگیرد تأکید کرد، پیام سفر همزمان طحنون بن زاید و فیصل مقداد به تهران این است که دروازه روابط با ایران از سوریه می‌گذرد و شرایط ژئوپولیتیکی امارات ایجاب می‌کند که با ایران و عربستان روابط خوبی داشته باشد.

«محمد السعید ادریس»، مشاور مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک الاهرام نیز در مصاحبه با المیادین به بررسی اهداف پشت‌پرده سفر طحنون بن‌زاید به تهران پرداخت و گفت، ایران به‌عنوان یک کشور بزرگ در منطقه و همسایه امارات جایگاه بزرگی در موضع راهبردی این کشور دارد.

وی در ادامه گفت، امارات اولین کشور میان کشورهای حوزه خلیج فارس است که درباره لزوم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب صحبت می‌کند، البته تغییر قابل‌توجهی در سیاست امارات بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری ترامپ در آمریکا به وجود آمد، اما با وجود این، امارات همچنان نمی‌تواند از روابط خود با آمریکا منحرف شود.

محمد السعید ادریس در ادامه تأکید کرد که امارات آنچه را برای آمریکا در افغانستان و همچنین در مذاکرات وین اتفاق افتاده و نیز موضع قدرتمند ایران را به‌خوبی بازخوانی کرده است.

از سوی دیگر ناظران بر این باورند که ایران و امارات همچنان چشم‌اندازی برای افزایش روابط اقتصادی با یکدیگر دارند و همچنین دیدگاه مشترک آنها نسبت به سوریه بعد از بحران این کشور می‌تواند نتایج مثبتی از سفر طحنون بن زاید به تهران به نمایش بگذارد.

سفر دو مقام اماراتی و سوری به ایران همزمان با سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین سفر «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه به قطر انجام می‌شود. البته دستور کار این سفرها ارتباطی با یکدیگر ندارد اما به‌گفته کارشناسان می‌تواند منجر به بروز تحولات جدید در منطقه و شاید تشکیل ائتلاف‌های تازه گردد.

عطوان: کشورهای عربی بعد از شکست سیاست‌های خود به‌دنبال همگرایی با ایران هستند

انتهای پیام/+

منبع