رسانه‌ها فضای افغانستان را مه آلود نکنند؛ دولت موقت و انتخاب «جلالی» شایعه است با توجه به بررسی‌های انجام گرفته موضوع تعیین «علی احمد جلالی» به عنوان رئیس دولت موقت یا انتقالی یا ش..

رسانه‌ها فضای افغانستان را مه آلود نکنند؛ دولت موقت و انتخاب «جلالی» شایعه است

با توجه به بررسی‌های انجام گرفته موضوع تعیین «علی احمد جلالی» به عنوان رئیس دولت موقت یا انتقالی یا شبیه به آن صحت ندارد. حتی در تماس با برخی از کارشناسان و مقامات افغان نیز این مسئله استنباط می‌شود که در کابل نیز چنین چیزی مطرح نشده است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، همزمان با محاصره کابل، برخی رسانه ها و خبرنگاران از سر آشفتگی و برخی دیگر نیز با غرض‌ورزی، دقت اطلاع رسانی را فدای سرعت کردند و به مه آلود کردن فضا روی آوردند به همین منظور اخبار ضد و نقیضی از تحولات داخل افغانستان مخابره می شود.

تیترهایی مانند ورود طالبان به کابل، استعفای اشرف غنی، دولت موقت شش ماهه و علی الخصوص انتصاب «علی احمد جلالی» به عنوان رئیس دولت جدید و صدها مورد که نشان می دهد این آشفتگی هم دامن رسانه های داخلی و خارجی در ایران و البته در افغانستان را گرفته است.

دامن زدن به این شایعات در حالی صورت می گیرد که طالبان صبح امروز در بیانیه‌ای با صراحت تاکید کرد که این گروه قصد ندارد با زور یا جنگ وارد کابل شود و مذاکرات برای ورود مسالمت‌آمیز به این شهر ادامه دارد.

بیانیه تاکید کرده بود که این مذاکرات جریان دارد تا اطمینان حاصل شود که روند انتقال با خیال راحت و ایمن و بدون به خطر انداختن جان، مال و ناموس افراد و بدون به خطر انداختن زندگی مردم تکمیل می‌شود.

حتی طالبان تأکید کرده بود که تا تکمیل روند انتقال، مسئولیت امنیت داخلی شهر کابل با دولت افغانستان است.

گمانه زنی ها در حالی افزایش یافت که ساعاتی پس از بیانیه طالبان، «عبدالستار میرزاکوال» سرپرست وزارت کشور افغانستان گفت: براساس توافق‌های صورت گرفته، انتقال قدرت بصورت مسالمت‌آمیز صورت خواهد گرفت.

همچنین به فاصله کمی پس از آن نیز «بسم‌الله محمدی» سرپرست وزارت دفاع افغانستان در پیامی تاکید کرد: اطمینان می‌دهیم که امنیت کابل تامین است و نیروهای امنیتی در این باره متعهد هستند.

این اظهارات رسمی در حالی مطرح شد که بسیاری تحت عنوان خبرهای لحظه‌ای به شایعه حضور «ملابرادر» معاون سیاسی طالبان در کابل و مذاکره با اشرف غنی دامن می‌زدند.

این در حالی است که به تازگی «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز تاکید کرده است که سفر «ملا عبدالغنی برادر»، معاون سیاسی و رئیس دفتر قطر به کابل «شایعه» است.

طالبان: مذاکرات در حال انجام است؛ تا تکمیل روند انتقال وارد کابل نمی‌شویمسقوط ۹ مرکز ولایت دیگر توسط طالبان در ۲۴ ساعت گذشتهسردبیر وبسایت طالبان: درباره نظام آینده تصمیم یکطرفه نمی‌گیریم؛ ترکیه هم به اشغال افغانستان پایان دهد

با این حال، برای شفافیت بیشتر خاطرنشان می‌شود که پیش از این بارها طالبان تشکیل دولت موقت را رد کرده است و در ۱۹ مرداد سال جاری نیز «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان گفته بود: این گروه پیشنهاد آمریکا برای ایجاد دولت موقت در افغانستان را نمی‌پذیرد.

وی در گفت‌وگو با «ریا نووستی» اظهارداشت: «هنوز این طرح مطرح نشده است، اما در مجموع ما دولت موقت را نمی‌پذیریم. خواسته ما تلاش برای یافتن یک تصمیم اساسی در این باره است، تشکیل دولت موقت در برنامه ما نیست».

با توجه به بررسی ها انجام گرفته موضوع تعیین علی احمد جلالی به عنوان رئیس دولت انتقالی یا شبه به آن صحت ندارد. حتی در تماس با برخی از کارشناسان و مقامات این مسئله استنباط شده است که در کابل نیز چنین چیزی مطرح نشده است.

همچنین خاطرنشان می شود که با توجه به رویکرد طالبان نیز این گروه نه تنها موضوع علی احمد جلالی رو نمی پذیرند بلکه در مجموع همانطور که قبلاً هم گفته اند، اصلاً دولت انتقالی را قبول ندارند.

به نظر می‌رسد که طالبان همان طور که در گذشته گفته بود، موضوع کابل را از طریق مذاکره با هیئت با صلاحیت از سیاسیون افغانستان حل کند و به دنبال برپایی نظام تازه و اسلامی در این کشور باشد.

انتهای پیام/.

مقاله اصلی