عفو بین الملل: نیروهای نیجریه‌ای امسال ۱۱۵ نفر را به قتل رسانده‌اند سازمان عفو بین الملل از قتل دست کم ۱۱۵ نفر از شهروندان نیجریه‌ای به دست نیروهای امنیتی این کشور در سال جاری خبر داد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که […]

عفو بین الملل: نیروهای نیجریه‌ای امسال ۱۱۵ نفر را به قتل رسانده‌اند

سازمان عفو بین الملل از قتل دست کم ۱۱۵ نفر از شهروندان نیجریه‌ای به دست نیروهای امنیتی این کشور در سال جاری خبر داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که نیروهای امنیتی نیجریه امسال دست کم ۱۱۵ نفر را در جنوب شرقی این کشور به قتل رسانده‌اند.

در گزارش سازمان عفو بین الملل آمده که نیروهای امنیتی نیجریه در سال جاری همچنین ده‌ها نفر از شهروندان نیجریه‌ای را به شکلی خشونت آمیز بازداشت و یا شکنجه کرده‌اند.

سخنگوی ریاست جمهوری نیجریه این گزارش سازمان عفو بین الملل را رد کرده است، این در حالی است که روایت‌های شاهدان عینی حاکی از «استفاده بیش از اندازه از قوه قهریه دولت نیجریه و بازداشت‌های مخفیانه و اعدام‌های خارج از چارجوب قانون حکایت دارد».

در ماه‌های اخیر که وضع جسمانی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه رو به وخامت گذاشته، نهادهای حقوق بشری بارها خواهان آزادی وی شدند تا اینکه دادگاه کادونا در نیجریه روز ششم مردادماه شیخ زکزاکی و همسرش را از تمامی اتهامات وارده تبرئه و حکم آزادی آنان را صادر کرد.

دولت نیجریه تا قبل از ششم مردادماه از آزادی زکزاکی به بهانه‌های گوناگون جلوگیری کرد و حتی به وی امکان دسترسی به خدمات درمانی را نداده بود.

شیخ زکزاکی و همسرش زینت ابراهیم و یکی از فرزندانشان در دسامبر ۲۰۱۵ در جریان حمله ارتش و نیروهای پلیس نیجریه به منزلش و حسینیه‌ای در استان کادونا که به شهادت صدها شهروند شیعی نیجریه از جمله چند فرزند آنها انجامید، بازداشت شدند.

انتهای پیام

مقاله اصلی