فرزلی در گفت‌وگو با تسنیم: اقدام «ریاض سلامه» در حذف یارانه سوخت تصمیمی «خودسرانه» بوده است معاون رئیس پارلمان لبنان با انتقاد از تصمیم رئیس بانک مرکزی لبنان در حذف یارانه سوخت آن ..

فرزلی در گفت‌وگو با تسنیم: اقدام «ریاض سلامه» در حذف یارانه سوخت تصمیمی «خودسرانه» بوده است فرزلی در گفت‌وگو با تسنیم: اقدام «ریاض سلامه» در حذف یارانه سوخت تصمیمی «خودسرانه» بوده است

معاون رئیس پارلمان لبنان با انتقاد از تصمیم رئیس بانک مرکزی لبنان در حذف یارانه سوخت آن را اقدامی خودسرانه خواند.

– اخبار بین الملل –

«ایلی فرزلی» معاون رئیس پارلمان لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیروت در واکنش به تصمیم «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکز لبنان در لغو یارانه‌های سوخت آن را تصمیمی حودسرانه خواند ولی در عین اقدامی غیرمنتظره ندانست و گفت: همه مسئولان لبنانی می دانستند که روند یارانه‌های سوخت در شرف پایان است و از این رو اینکه آنها می‌گویند شوکه شده‌اند، فرار از مسئولیت است.

وی گفت: نبیه بری رئیس پارلمان لبنان روند امور را با همه جزئیات پیگیری می‌کند و او فضای مردمی، دولتی و بانکی را در جریان قرار داده که پول اختصاص یافته برای یارانه به طور کامل تمام شده است.

به دنبال تصمیم رئیس بانک مرکزی در لغو یارانه سوخت، اعتراضات گسترده‌ای در برخی شهرها و مناطق لبنانی علیه این تصمیم که نرخ هر گالن بنزین را به ۳۵۰ هزار لیره یعنی پنج برابر بالا می‌برد، صورت گرفت.

رئیس بانک مرکزی لبنان روز گذشته اعلام کرد که از تاریخ پنجشنبه ۱۲ آگوست یارانه سوخت این کشور حذف می‌شود و مردم باید سوخت را با نرخ آزاد دریافت کنند و قیمت‌گذاری فرآورده های سوختی نیز به عهده وزارت انرژی است.

اعلام حذف یارانه سوخت لبنان در شرایطی که مردم این کشور از کمبود شدید سوخت رنج می‌برند.

رئیس جمهوری لبنان صبح روز پنجشنبه پس از تصمیم رئیس بانک مرکزی مبنی بر حذف یارانه‌های سوخت، وی را احضار کرد.

این درحالی است که فراکسیون پارلمانی حزب الله لبنان هم تصمیم رئیس بانک مرکزی لبنان را تصمیمی مردود دانست و آنرا مغایر با سیاست‌های پارلمان و دولت لبنان برشمرد.

لبنان|درخواست دیاب برای تشکیل جلسه اضطراری درباره حذف یارانه سوخت/ باسیل: ریاض سلامه یک جنگ اقتصادی علیه کشور به راه انداخته استوخیم‌تر شدن بحران انرژی در لبنان به دنبال توقف یارانه‌های سوخت

فرزلی درباره نشست میشل عون رئیس جمهوری لبنان و ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان هم گفت: از این پس و بعد از این نشست‌ها نتایج عملی مهم است. مردم ناراضی هستند. آنانی که در کاخ ها پنهان و در پشت دیوارها هستند آنچه رخ می‌دهد برایشان اهمیتی ندارد.

وی تاکید کرد: پارلمان به ناحق تاوان می‌دهد زیرا همه اصلاحات و قوانین لازم که بردوشش بود را وضع کرده است.

معاون رئیس پارلمان لبنان درباره موضوع تشکیل کابینه و آنچه برخی رسانه‌ها اعلام می‌کنند که این تصمیم با هدف فشار بر میشل عون رئیس جمهوری لبنان و نجیب میقاتی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه اتخاذ شده است هم گفت: این حرف درستی نیست بلکه برعکس، باید که عاملی برای تشکیل سریع کابینه باشد و تبعات ناشی از این تصمیم از مردم کاهش یابد. تشکیل کابینه مسئولیت بزرگی است و باید که هرآنکه در مسیر آن مانع تراشی می‌کند، تاوان بدهد. این بازی با هدف عمیق کردن خلاء در کشور است و راه حل در تشکیل سریع دولت است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی