– اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، روز پنج‌شنبه و در حاشیه نشست وزیران کشورهای جامعه مشترک المنا..

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، روز پنج‌شنبه و در حاشیه نشست وزیران کشورهای جامعه مشترک المنافع در مینسک (پایتخت بلاروس) نشست سه‌جانبه‌ای بین "سرگئی لاوروف"، "جیحان بایراموف" و "آرارات میرزویان" وزرای امور خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان و با وساطت طرف روسی به منظور بررسی روند اوضاع در منطقه قفقاز جنوبی برگزار شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «با توجه به نزدیک شدن سالگرد تصویب بیانیه مشترک رهبران فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان (در تاریخ ۹ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ در مسکو) درباره توقف کامل درگیری‌های نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی، در این نشست سه‌جانبه روند اجرای توافقات صورت گرفته بین طرفین مورد بررسی قرار گرفت. وزرای خارجه سه کشور تأیید کردند که اکثر مفاد بیانیه با موفقیت در حال تحقق است و موافقت شد که کار به روی برخی مسائل باقی مانده، فعالانه دنبال شود.»

وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که طرف روسی از ابراز تمایل و آمادگی رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای عادی سازی روابط بین دو کشور همسایه و همچنین امکان دیدار دوجانبه استقبال کرده و آمادگی مسکو برای کمک به این روند، هم بر اساس ظرفیت‌های ملی روسیه و هم بعنوان یکی از روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را مورد تأیید قرار داد.

طبق این اطلاعات، سرگئی لاوروف همچنین نشست‌های جداگانه‌ای با همتایان آذربایجانی و ارمنستانی خود انجام داد. وی در دیدار با بایراموف، برخی ابعاد روابط دوجانبه را بررسی کرده و درباره مسائل مهم در عرصه منطقه و روابط بین الملل تبادل نظر کرد.

لازم به یادآوری است که نشست رهبران کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع قرار است امروز (جمعه) در مینسک برگزار شود. "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه نیز در این نشست سران شرکت خواهد داشت.

ارمنستان: اگر آذربایجان جدی باشد پاشینیان حاضر به دیدار با علی‌اف استلاوروف: مقامات باکو و ایروان باید از اظهارات تند متقابل بپرهیزندتأمین امنیت قفقاز، مهمترین موضوع مذاکرات پوتین و پاشینیان در مسکو

انتهای پیام/

منبع