– اخبار سیاسی – به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی باهدف تقویت و توسعه همکار..

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی باهدف تقویت و توسعه همکاری‌های علمی، آموزشی، کارآفرینی و اشتغال و پژوهشی امروز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه به امضای حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی، و دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رسید.

اقتدار اقتصادی و دفاعی کشور باید متکی به تولید ملی و فناوری پیشرفته خودمان باشد
رییس جهاددانشگاهی در این مراسم بابیان اینکه برای حفظ و حراست از کشور عزیزمان و ایجاد رفاه و امنیت برای مردم باید صاحب اقتدار اقتصادی و دفاعی شویم گفت: این اقتدار اقتصادی و دفاعی باید متکی به تولید ملی و تولید ملی ما نیز به فناوری پیشرفته خودمان متکی باشد تا بتواند به‌صورت دائم روزآمدی و کارآمدی خود را حفظ کند.
وی ادامه داد: این موضوع به‌ویژه در حوزه دفاعی اهمیت بیشتری دارد، زیرا هیچ کشوری آخرین دستاوردهای فناورانه اش در حوزه دفاعی را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهد و خودمان باید صاحب اقتدار شویم.
طیبی بابیان اینکه جهاددانشگاهی از ابتدای تشکیل خود در سال ۱۳۵۹ فعالیت در زمینه‌های توسعه آموزشی، علمی و فناورانه و فرهنگی را که زیرساخت‌های اصلی پیشرفت و توسعه هر کشوری هستند در دستور کار خود قرارداد گفت: در حوزه پژوهش و فناوری سعی کردیم با انجام کارهای شاخص علمی و فناورانه و کاربردی کردن آنها نشان دهیم توان انجام کارهای بزرگ در کشور را داریم.
وی با ذکر مثالی از انجام اقدامات در حوزه پزشکی به درمان ناباروری، سلول درمانی، ژن‌درمانی اشاره کرد و گفت: در حوزه فنی و مهندسی نیز جهاددانشگاهی فناوری‌های بسیار مهمی را در حوزه‌های مخابرات، برق قدرت، مکانیک، مهندسی شیمی، فولادهای آلیاژی و … تولید کرده که می‌تواند زمینه‌های خوب همکاری با نیروی دریایی ارتش کشورمان باشد.
رییس جهاددانشگاهی در ادامه به توانمندی‌های این نهاد در حوزه‌های کشاورزی، گیاهان دارویی، تولید بذرهای هیبریدی، تولید ماهی و جنین مرغوب دام‌های سنگین و نیمه سنگین اشاره کرد و گفت: در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و همچنین آموزش نیز توانمندی‌های بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد.

طیبی به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در زمینه آموزش‌های کوتاه‌مدت، علمی کاربردی و آموزش عالی اشاره کرد و گفت: تمام هدف ما این است که فارغ‌التحصیلان با مهارتی تربیت کنیم که در بازارکار مشکل اشتغال و کارآفرینی نداشته باشند.
وی همچنین به توانمندی‌های جهاددانشگاهی حوزه فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: این نهاد با داشتن سه خبرگزاری، مرکز افکارسنجی، سازمان انتشارات و فعالیت‌ها در زمینه گردشگری کارهای مناسبی انجام می‌دهد.
رییس جهاددانشگاهی در پایان سخنانش گفت: این نهاد از ابتدای فعالیتش مخصوصا در بخش لجستیک همکاری‌های بسیار خوبی با نیروهای مسلح داشته و دارد و با توجه به اهمیت استراتژیک نیروی دریایی و انواع فناوری‌هایی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد آمادگی کامل برای توسعه فعالیت‌های همه‌جانبه با این نیرو را داریم.

همکاری جهاددانشگاهی و نیروی دریایی برای تحقق شعار سال
دریادار ایرانی، نیز در این مراسم با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌هایش برطرف کردن دغدغه‌های فرماندهی کل قوا است، گفت: از دغدغه‌های اصلی ایشان همواره سواحل مکران بوده است و تأکید دارند که باید نگاه ویژه‌ای به این سواحل داشته باشیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از آموزش به‌عنوان گام اول توسعه نام برد و با بیان اینکه در کنار آن توسعه علمی و فناورانه مطرح می‌شود گفت: یکی از راهبردهای اصلی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران توجه به نیروی انسانی است و در کنار نیروی انسانی باید به بافت جمعیتی منطقه نیز توجه کنیم تا اقدامات اثربخش و اثرگذاری بیشتری داشته باشند.
وی با بیان این که سواحل مکران دروازه اقتصادی کشور است، ادامه داد: در این سواحل محیط بسیار خوبی فراهم است و با همکاری جهاددانشگاهی می‌توانیم کارهای بزرگی را در این مناطق انجام دهیم که برای منطقه ماندگار باشد.
دریادار ایرانی بابیان اینکه پشتوانه اصلی نیروی انسانی ما در دریاها خانواده آنها هستند، ادامه داد: با توجه به تنوع فعالیت‌های جهاددانشگاهی در سراسر کشور می‌توانیم در حوزه‌های مختلف در جهت غنی‌سازی این خانواده‌ها قدم برداریم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بابیان اینکه باید آینده‌نگر، آینده‌ساز و آینده آفرین باشیم ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌ها و توانی که در جهاددانشگاهی وجود دارد باید به سمت آینده آفرینی برویم و همه مجموعه ما در همه بخش‌ها آماده توسعه همکاری‌ها با این نهاد است.
وی با بیان اینکه ماقبل از نام‌گذاری شعار سال جاری فعالیت مان را با راه‌اندازی کارخانه نوآوری دریایی در بوشهر آغاز کردیم و یک مرکز نوآوری را به‌زودی در تهران دایر می‌کنیم، گفت: شعار سالی که مقام معظم رهبری به آن تأکید کرده است برای ما بسیار دل‌چسب و دل‌نشین بود و نشان می‌دهد که در مسیر درست حرکت می‌کنیم.
دریادار ایرانی با تقدیر از فعالیت‌های جهادی در جهاددانشگاهی این نهاد برای تحقق شعار سال در همکاری با نیروی دریایی پیش‌قدم شده و امیدوارم پیوند فعالیت‌ها در آینده نزدیک ثمرات خوبی داشته باشد.
مهم‌ترین اهداف این تفاهم‌نامه همه جانبه

از اهداف این تفاهم‌نامه می‌توان به همکاری‌ و مشارکت در زمینه‌های پژوهش و فناوری و خدمات تخصصی، آموزش و کارآفرینی و استفاده بهینه و متقابل از ظرفیت‌ها و امکانات علمی-آموزشی و توسعه همکاری‌های علمی- تحقیقاتی و فناورانه با استمرار تعامل سازمان‌یافته بین نداجا و جهاددانشگاهی اشاره کرد.
انجام مطالعات علمی و طرح‌های پژوهشی با توجه به نیازهای نیروی دریایی؛ ؛ارائه مشاوره‌های تخصصی در اجرای پژوهش‌ها و پروژه‎‌های علمی، پژوهشی و فناوری؛ همکاری در انتشاریافته‌های علمی و پژوهشی؛ استفاده از توانمندی‌های علمی، تخصصی، فن آفرینی، اشتغال، آموزشی، فرهنگی و اجرایی یکدیگر؛ همکاری و مشارکت در انجام تحقیقات و برگزاری دوره‌های آموزشی مهارتی و کارگاهی و توانمندسازی برای توان‌افزایی جامعه هدف نداجا؛ اجرا و برگزاری آزمون‌های استخدامی، سنجش استعداد و توانایی‌های کارکنان نداجا، دوره‌های مهارت‌افزایی، توانمندسازی و رویدادهای استارت آپی؛ همکاری در تهیه و تدوین محتواهای آموزشی، برگزاری و اجرای دوره‌ها و کارگاه‌های مورد نیاز با استفاده از امکانات یادگیری الکترونیکی؛ همکاری و مشارکت در فعالیت‌های سراسری نوآورانه در ارائه قالب‌های جدید علمی و فرهنگی؛همکاری در حوزه‌هایی از قبیل اطلاع‌رسانی، کتاب و کتابخوانی، مطالعات اجتماعی و فرهنگی و … از مهم‌ترین موضوعات این تفاهم‌نامه در حوزه‌های پژوهش، فناوری و خدمات تخصصی؛ آموزش، کارآفرینی و اشتغال و فرهنگی و اجتماعی است.
گفتنی است در حاشیه این مراسم مراکز آموزش کوتاه‌مدت جهاددانشگاهی در بندرعباس و بندر جاسک( مناطق یکم و دوم نیروی دریایی) از طریق ارتباط مجازی با این دو شهر افتتاح شد.

انتهای پیام/

منبع