پیام بایدن به قیس سعید/ ایجاد جبهه نظامی علیه الجزایر یک هیئت آمریکایی در تونس با رئیس جمهور این کشور درباره تحولات اخیر تونس به گفت‌وگو نشست و نامه رئیس جمهور آمریکا را به قیس سعی..

پیام بایدن به قیس سعید/ ایجاد جبهه نظامی علیه الجزایر پیام بایدن به قیس سعید/ ایجاد جبهه نظامی علیه الجزایر

یک هیئت آمریکایی در تونس با رئیس جمهور این کشور درباره تحولات اخیر تونس به گفت‌وگو نشست و نامه رئیس جمهور آمریکا را به قیس سعید تحویل داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الرای الیوم، یک هیئت آمریکایی به سرپرستی « جان ویتر» جانشین مشاور امنیت ملی کاخ سفید با رئیس جمهور تونس دیدار و پیام کتبی « جو بایدن » رئیس آمریکا درباره تحولات تونس را به قیس سعید تسلیم کرد.

بایدن در پیام خود از رئیس جمهور تونس خواسته است، هرچه سریع‌تر روند دموکراسی را به این کشور بازگرداند.

رئیس جمهور تونس سه هفته قبل با برکناری نخست وزیر این کشور، فعالیت پارلمان را به مدت یک ماه به حالت تعلیق در آورد و مصونیت سیاسی نمایندگان را لغو کرد.

قیس سعید اقدامات خود را بر اساس فصل ۸۰ قانون اساسی تونس خوانده است اما برخی از احزاب سیاسی از جمله حزب النهضه از آن به عنوان کودتا علیه دموکراسی یاد کرده‌اند.

فرستاده کاخ سفید به تونس از رئیس جمهور این کشور خواست نخست وزیری را انتخاب کند که دولتش بتواند بحران‌های اقتصادی و بهداشتی تونس را حل و فصل کند چراکه با تشکیل چنین دولتی ثبات اقتصادی برقرار و فضای مناسب برای انجام گفت‌وگوهای جامع درباره اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات فراهم می‌شود.

در این دیدار رئیس جمهور تونس با تاکید بر اینکه اقداماتی که انجام داده طبق قانون اساسی است، اظهار داشت: این اقدامات بر اساس درخواست گسترده مردم صورت گرفت و این درحالی بود که تونس با بحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فساد و رشوه درگیر بود.

غنوشی: امارات پشت پرده کودتا در تونس است/هشدار درباره شعله ور شدن اعتراضات

به گزارش خبرگزاری رسمی تونس، قیس سعید با هشدار نسبت به انتشار شایعات و اخبار دروغین درباره وضعیت این کشور گفت: هیچ دلیلی برای نگرانی درباره ارزش‌های مشترک میان جامعه تونس و آمریکا در خصوص آزادی ، عدالت و دموکراسی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تجاوز به حقوق مردم تونس را نمی‌تواند بپذیرد، تصریح کرد: پس از این اقدامات، تونس کشوری معتدل و باز خواهد بود و به روابط راهبردی خود با دوستان تاریخی‌اش پایبند خواهد ماند.

جانشین مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: آمریکا متعهد به همکاری راهبردی با تونس است و از روند دموکراسی در این کشور حمایت می‌‎کند.

وی از تصمیمات و اقدامات آینده رئیس جمهور تونس در حوزه‌های سیاست و دولت این کشور مطلع شد.

ایجاد جبهه نظامی علیه الجزایر

یک مسئول بلندپایه الجزایری عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی را در راستای ایجاد جبهه نظامی علیه کشورش خواند.

یک مسئول بلندپایه الجزایری در گفت‌وگو با روزنامه « الشروق » این کشور با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به مغرب برای افتتاح دفتر نمایندگی تل آویو در این کشور گفت: در پس این سفر دو هدف مهم وجود دارد. یکی فشار به آمریکا درباره ادعاهای مغرب درخصوص صحرای غربی و دیگری ایجاد یک جبهه نظامی علیه الجزایر است.

وی با اشاره به مخالفت الجزایر با عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا گفت: لاپید در دارالبیضاء با ابراز نگرانی از نقش الجزایر تاکید کرد که الجزیره به ایران نزدیک شده است و در پس حملات سیاسی دیپلماتیکی قرار داد که هدفش جلوگیری از عضویت اسرائیل در اتحادیه آفریقاست.

چندی قبل رژیم صهیونیستی درخواستی به اتحادیه آفریقا ارائه کرد که طی آن خواسته بود، تل آویو به عنوان عضو ناظر این اتحادیه پذیرفته شود اما این درخواست با مخالفت شدید الجزایر به همراه ۱۳ کشور آفریقایی روبرو شده است.

الجزایر محوریت مخالفت با عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا را به عهده دارد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی